Piękne miasto uzdrowiskowe z długą historią – Kudowa-Zdrój zaprasza

Mamy w naszym kraju wiele miejsc, które są bardzo urokliwe, a jednak nie tak popularne jak nadmorskie kurorty czy górskie miasta. Są one nie mniej piękne i warte odwiedzenia, wystarczy tylko je odkryć lub sobie o nich przypomnieć, a wtedy na pewno spędzimy w nich wiele dobrych chwil, wypoczniemy, a nawet podreperujemy zdrowie. Jedną z takich lokalizacji jest Kudowa Zdrój – miasto uzdrowiskowe położone w województwie opolskim, w powiecie kłodzkim. Gmina ta graniczy z Czechami, co sprawia że często jest odwiedzana przez osoby podróżujące do Pragi ze względu na ciekawe zabytki i parki zdrojowe, w których można skosztować życiodajnych wód. Miasto ma sporą bazę noclegową, głównie dlatego, że przede wszystkim jest miejscowością uzdrowiskową i wiele osób przyjeżdża tutaj właśnie z tego powodu. www. to jeden z pensjonatów, który warto odwiedzić – na pewno będziemy się tam dobrze bawić, a pokoje spełnią nasze oczekiwania. A teraz przyjrzyjmy się krótko historii miasta.


Już w XIV wieku

Pierwsze historyczne zapisy o tym miejscy pochodzą już z 1354 roku, a wieś, z której powstało miasto, była położona na obszarze czeskim. Nazywała się najpierw
Lipolitov, a następnie Chudoba. Ciekawa historia z tym związana głosi, że ta nazwa, która po polsku oznacza bieda, odzwierciedlała stan majątkowy mieszkańców. W zapisach jest znana także jako Čermenské Lázně. Wiek XVII to moment, kiedy w okolicy i w mieście odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym, a w roku 1636 powstały pierwsze ujęcia i urządzenia służące do kąpieli. Rok 1777 to natomiast czas, kiedy we Wrocławiu ukazuje się broszura pod tytułem „Publiczne Uwiadomienie Zdrojów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”. Broszura ta byłą tłumaczeniem Dawida Vogla niemieckiej książeczki, która do obiegu trafiła w 1774 roku. Autorem był Johann Gotfried Morgenbesser, wrocławski lekarz i chemik. Można było znaleźć w niej informacje o wynikach analiz wód leczniczych, sich skład chemiczny oraz medyczne zastosowanie i skutki. Połowa XIX wieku to dla Kudowy waży czas – została uznana za pierwsze kardiologiczne uzdrowisko w Niemczech, a dodatkowo na rozwój miasta wpłynęła budowa sieci kolejowej na trasie Kłodzko-Kudowa-Czechy w 1905 r. Po drugiej wojnie światowej o te tereny toczył się spół między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką – działo się to w roku 1945, a ostatecznie miasto weszło w skład naszego kraju i otrzymało prawa miejskie. Dotychczasowi mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec.


Warto zwiedzić

Miasto ma sporo zabytków i interesujących miejsc do zobaczenia, a przy tym jest świetną bazą wypadową w Góry Stołowe czy do wspomnianych już Czech. Na pewno nie pożałujemy takiej wyprawy, a jedynym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest Pensjonat czy hotel w Kudowie-Zdrój – co się bardziej opłaca? Na pewno wybierzemy coś odpowiedniego, oferta jest naprawdę bogata i każdy znajdzie coś dla siebie.